De Mercator Sapiens Stimulus is vernoemd naar de inaugurele rede ‘Mercator Sapiens’ die Caspar Barlaeus in 1632 bij de opening van de voorloper van de Universiteit van Amsterdam hield. Mercator Sapiens, de wijze koopman die het belang van kennis en van ethisch handelen onderkent, en ondernemerschap, cultuur en wetenschap in zich verenigt. Geen beter boegbeeld voor een stichting die jaarlijks een private donatie kan inzetten voor de ondersteuning van een briljante mid-career wetenschapper. Een stimulus van één miljoen euro om die ene vraag te onderzoeken die de basis is voor zijn of haar passie voor de wetenschap.

Mercator Sapiens Stimulus 2026

 

Inschrijving gesloten

Sinds 2024 stelt de Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen jaarlijks een bijdrage van 1 miljoen euro voor wetenschappelijk onderzoek beschikbaar, mogelijk gemaakt door de Stichting Hartwig Foundation.

Deze Mercator Sapiens Stimulus is bedoeld voor een onderzoeker om een intrigerende en belangrijke wetenschappelijke vraag te onderzoeken. De Stimulus richt zich op talentvolle, mid-career, in Nederland werkzame onderzoekers, met een vaste aanstelling aan een Nederlandse universiteit of onderzoeksinstituut, die getoond hebben innovatief en grensverleggend onderzoek te doen, bijvoorbeeld leden van de verschillende universitaire Jonge Akademies.

De Stimulus wordt afwisselend toegekend aan een onderzoeker in de bèta-/medische of alfa-/gammawetenschappen. In 2026 is de Stimulus bestemd voor een onderzoeker in de alfa-/gammawetenschappen.

Voordrachten kunnen worden ingediend door wetenschappelijke en maatschappelijke leden van de KHMW en door de rectoren van de Nederlandse universiteiten.

Voordrachten kunnen tot en met 30 september 2025 worden ingediend, uitsluitend per mail, via secretaris@khmw.nl, gericht aan prof. dr. W.B. (Wim) Drees, secretaris geestes- en maatschappijwetenschappen KHMW.

Wilt u een voordracht indienen? Lees dan eerst de circulaire meteen hieronder.

De Stimulus 2026 wordt uitgereikt op 12 februari 2026, tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Hodshonhuis, waar de winnaar zijn/haar onderzoeksvraag presenteert.

Vragen? Neemt u dan contact op met het secretariaat van de KHMW, via secretaris@khmw.nl

EERDERE PRIJSWINNAARS

2025 Prof. dr. M. (Meta) Roestenberg (LUMC) MEER INFORMATIE EN BIJEENKOMST TERUGKIJKEN

2024 Prof. dr. M.E. (Mariska) Kret (LUMC) MEER INFORMATIE EN BIJEENKOMST TERUGKIJKEN